Dřevo – kvalitní a léty prověřený stavební materiál

Dřevo jako nadčasový stavební materiál vždy byl, je a bude velmi oblíbený stavební materiál. Používal se od pradávna a dřevěné sruby postavené před staletími dodnes dokazují kvalitu dřeva jako stavebního materiálu. Trh nabízí širokou škálu domácích, severských i exotických dřevin, které se dají použít jak v exteriéru, tak interiéru rodinných domů a dřevostaveb. Dřevo lze kombinovat s různými stavebními materiály jako cihlami, plechem nebo různými omítkami.

Přednosti dřeva

Dřevo má malou objemovou hmotnost, vysokou pevnost v tahu a tlaku a velmi dobře se opracovává. Vydrží velmi mnoho a dobře se biologicky likviduje. Existuje asi málo věcí, které by ze dřeva nešly vyrobit.

Dobrá tepelná izolace

Největší předností dřeva je jeho dobrá tepelná izolace. V kombinaci s kvalitními izolačními materiály umožňují postavit dům s mnohem tenčími stěnami a přitom zachovat stejný tepelný komfort jako u kamenného nebo cihlového domu.

Kvalitní ošetření a údržba

Před samotnou stavbou musí být dřevo ošetřeno proti dřevokazným houbám, plísním a zemní vlhkosti. Je důležité, aby voda nepronikala do vnitřních vrstev a do samotného objektu. Prodloužené přesahy střechy umožní prodloužení životnosti stavby.

Ekologický materiál

Z hlediska ekologie se jedná o snadno obnovitelný zdroj zcela přírodního původu. V České republice tvoří podíl lesní půdy skoro 34 % z jeho celkové rozlohy. Ročně se v ČR vytěží méně dřeva, než se vysadí. Názory, že se těžením se lesy likvidují, tak nejsou založena na pravdě.

Životnost dřevostavby

Dřevostavba se začne opotřebovávat asi po 50 letech, ale při správné údržbě vydrží minimálně 100 let a více, což dokazují staleté dřevěné stavby.

NAHORU